Nagła decyzja Rady Mediów Narodowych
Prezydent Andrzej Duda poprosił w poniedziałek o pilne spotkanie szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego. Rozmowa dotyczyła prawdopodobnie ustawy o rekompensacie dla mediów publicznych. W ubiegłym tygodniu prezydent spotkał się w tej samej sprawie z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz prezesem Polskiego Radia Agnieszką Kamińską, a także z prezesem TVP Jackiem Kurskim.
Jak informował po spotkaniu serwis Wirtualna Polska powołując się na swoje źródła w Pałacu Prezydenckim, Andrzej Duda miał postawić Czabańskiemu ultimatum: odwołanie Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP albo zawetowanie ustawy o rekompensacie. Jednocześnie wp.pl donosiło, że na odwołanie Jacka Kurskiego nie zgadza się Jarosław Kaczyński. Prezes PiS miał stanąć murem za szefem telewizji publicznej i - według informatorów portalu - pilnie się z nim skontaktować. Doniesień tych nie potwierdził żaden z polityków partii rządzącej, ani Pałacu Prezydenckiego. Określali je raczej jako "kaczkę dziennikarską".
Tymczasem, w sprawie pojawiają się kolejne doniesienia. Jak informowała wczoraj dziennikarka Wirtualnych Mediów Nikola Bochyńska, zaplanowane na dziś posiedzenie Rady Mediów Narodowych zostało odwołane. Przełożono je na 25 marca. Serwis Wirtualna Polska wskazuje, że powodem tej decyzji jest "konflikt między Pałacem Prezydenckim a Nowogrodzką o prezesa TVP".
W połowie lutego Sejm znowelizował ustawę abonamentową i przyznał mediom publicznym rekompensatę w kwocie prawie 2 miliardów złotych. Politycy Koalicji Obywatelskiej próbowali to zablokować, żądając przyznania tych pieniędzy na leczenie onkologiczne. Od tamtej pory narracja opozycji koncentrowała się wokół tego tematu. Politycy opozycji wzywali prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania ustawy.